• Tipy na výlet

Tipy na výlet

 

 

 Za vínem

 

Obec Dolní Dunajovice, největší vinařská obec je součástí Mikulovské vinařské oblasti, která je zároveň největší vinařskou oblastí v České Republice. Milovníci aktivního pohybu a vína ocení vinařské stezky, které vedou po zajímavostech Mikulovské vinařské oblasti. Ti méně aktivní zas mohou navštívit např. Pálavské vinobraní, květnové Valtické vinné trhy a spoustu jiných vinařských akcí

Vinné stezky

Vinařská naučná stezka Stará Hora

Trasa naučné stezky je dlouhá 3.5 km začíná v Mikulově a prochází vinařskými obcemi. Na trase se nacházís 11 informačních panel, obsahujících informace o historii a současnosti pěstování vinné révy v obci Novosedli.

Moravská vinná stezka

Trasa dlouhá 290 km Vás provede po zajímavých místech Jižní Moravy. Začátek trasy je ve Znojmě a končí v Uherském Hradišti. Celkem prochází 70 vinařskými obcemi, za zmíňku stojí Mikulov, Pavlov nebo Hustopeče.

Mikulovská vinařská stezka

Jedná se o okruh dlouhý 85 km, který začíná i končí v Mikulově. Stezka kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti. Jejíž jižní část prochází Ledniko-Valtickým areálem a severní část vede vinařským krajem pod Pálavou.

Vinařská naučná stezka Mikulov

Naučná stezka dlouhá 20 km seznamuje návštěvníky, celkem na 17 informačních panelech, s vinařskou historií kraje pod Pálavou. Začátek stezky je v Mikulově na parkovišti u Komerční banky, odkud cesta pokračuje přes Horní Věstonice a Pavlov zpět do Mikulova.

Vinařská naučná stezka Valtice

Okruh dlouhý 5 Km začíná na Valtickém náměstí, odkud vede přes zámecký areál, areál Valtických vinic a konční opět v historickém centru města. Na trase najdete 19 informačních panelů.

Moravské vinařské stezky

Vinobraní

Dunajovické vinobraní

Obnovené tradiční vinobraní, které probíhá na náměstí. Občerstvení je formou místních specialit.Nesmí také chybět ochutnávka vín a burčák.

Dunajovické vinobraní

Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend v Mikulově. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem.

Pálavské vinobraní

Valtické vinobraní

Toto tradiční nejfolklórnější vinobraní se konaná za spolupráce Město Valtice s Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s., Střední vinařskou školou a Státním zámkem Valtice.

Valtické vinobraní

Otevřené skepy

Dolní Dunajovice a Březí

Přehlídka otevřených sklepů obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice. Akce se každoročně účastní většina vinařství z obou obcí. V každém vinařství bude možnost v rámci zakoupené vstupenky ochutnat minimálně 7 vzorků vín. Po oba dva dny bude zajištěna pravidelná autobusová doprava mezi obcemi.

Otevřené sklepy Dolní Dunajovice a Březí

Pavlov

Jedenáct pavlovských vinařů se před několika lety dohodlo, že od poloviny června do začátku září bude minimálně jeden z nich držet službu a otevře vinný sklep výletníkům. Otevírací doba je odpoledne od 16.00 do 20:00, v sobotu od 10:00 do 18:00 a v neděli od 10:00 do 14:00.

Otevřené sklepy Pavlov

Hustopeče

V průběhu letních prázdnin můžete navštívit vinné sklípky ve dvou vinařských uličkách: Na Hradbách a Vinařská. Vinařství bude mít otevřeno vždy od 18:00 do 21:00.

Otevřené sklepy Hustopeče

Další akce

Tradiční krojované hody - Dolní Dunajovice

Tradiční krojované hody v Dolních Dunajovicích jsou pravidelnou folklorní akcí u nás na Mikulovsku. Součástí hodů je samozřejmě sobotní mše svatá v kostele sv. Jiljí, obchůzka stárků po obci, průvod pro stárky a v odpoledních hodinách příchod krojovaného průvodu na taneční parket. K tanci i poslechu zahrají dechové dechové hudby. Všichni příznivci folkloru a dobré zábavy jsou zváni.

Valtické podzemí

VALTICKÉ PODZEMÍ je unikátní soubor podzemního dědictví historických vinných sklepů, které se daří díky aktivitám vinařů ze společnosti Vinařství Chateau Lednice postupně odhalovat, sanovat a posléze i zpřístupnit veřejnost.Prohlídka Valtického Podzemí bez výkladu Sklepiéra je v roce 2018 ZDARMA. Vstup najdete když se vydáte z náměstí Růžovou ulicí směrem na Kolonádu, po cca 300 m odbočte doprava do Vinařské ulice a po 100 m se nachází vstup.

Hustopečský slunovrat

Probíhá v uličkách - Vinařská a Na Hradbách, kde budete moci ochutnat vína místních vinařů. Také uvidíte souboj místních vinařů v tradičním rituálu slunovratu, kde si poměří své síly. Návštěvník tak uvidí jakou sílou musí vinař oplývat, abychom si pak mohli vychutnat výsledek jeho práce. Vítězná ulička se pak bude pyšnit trofejí Slunovratu. Dále Vás magické bytosti provedou rituály slunovratu. Čeká na vás věštění, zaříkávání i tanec s lesními vílami.

Zde naleznete přehled vinnařských akcí v našem regionu: Kalendář vinnařských akcí

 

 

Za sportem

Turistika, Cyklistika

Při putování po značených trasách a několika naučních stezkách můžete poznávat zajímavosti Palavské přírody a úrodných vinich.

Mikulovský region je propleten velkým nožstvím značených cyklotras, které Vás zavedou k těm nejatraktivnějším turistickým cílům a jsou bezpečně sjízdné i pro nejmenší cyklisty.

 

Naučná stezka Turold

Stezka nacházející se na dně bývalého lomu na Turoldu o délce 300m, která je v soušasné době přírodní rezervací. Můžete zde také navštívit zpřístupněné jeskyně s tzv. turoldskou výzdobou

Naučná stezka Děvín

Stezka na území národní přírodní rezervace Děvín o celkové délce 11km Vás na 15 zastaveních informuje například o fauně a flóře Pálavy o její geologické stavbě, hostrii krajiny nebo péči o chráněná území

Naučná stezka Věstonická nádrž

Tato stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny. Celkem na 6 stanovištích Vás informuje o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží a o obnově lužní krajiny.

Nemáte sebou svoje kolo? Nevadí: Půjčovna kol

Nápady na výlety můžete najít zde: Výlety

Vodní sporty

Ti, kterým na toulkách krajinou bude příliš horko, mohou využít kombinaci sportu a vody. Vodní sporty jsou zejména soutředěny okolo vodní nádrže Nové Mlýny. Tato sostava tří přehradních nádrží byla postavena v 70. letech 20. století, aby zamezila každoročním záplavám.

Wake park Merkur

Wakeboarding si zde můžete zkusit od dubna do října, přičemž od června do srpna každý den. Pro ty kteří tento sport ještě nikdy nezkusili, je možnost si zaplatit lekci s trenérem. 

Wake Merkur

Windsurfing F4, Pasohklávky

Pokud si chcete na vodě užít trochu více adrenalinu, je pro Vás tato škola windsurfingu a kitebordingu ideální. V areálu také najdete minigolf, tenisový kurt, beach volleyball či sportovní trampolíny.

Škola windsurfingu

YC Dyje Pavlov

Yacht club Dyje najdete u Dolní (Novomlýnské) nádrže. Můžete se zde vyuzkoušet winsurfing, yachting či kitesurfing. K dispozici jsou půjčovny sportovních potřeb se šlapadly a katamarány.

Yacht club

Ostatní sporty

Jezdectví

Jezdecký klub M+M Dolní Dunajovice

Výuka jízdy na koni pod vedením kvalifikovaného cvičitele.

Info: Domesová Michaela, mob.: 723 222 506

Rybolov

Díky příhodným přírodním a klimatickým podmínkám patří zdejší revíry k nejbohatším v České republice.Jedno z míst, kde lze získat povolenku k rybolovu, je v rekreační oblasti Pasohlávky, informace o ostatních místech můžete získat na sekretariátu Moravského rybářského svazu.

Tenis, volejbal, fotbal

V Červenci 2015 byl zprovozněn zrekonstruovaný sportovní areál. Součástí areálu jsou dvě travnatá fotbalová hříště, dva antukové kurty na tenis a jeden na volejbal.

 

 

Za relaxační terapií a masážemi

 

Vyzkoušejte Relax pro tělo i duši u naší milé Pavlínky - partnerská služba v blízkém okolí nebo přímo u nás v penzionu po předchozí domluvě. Pokud hledáte relax v souladu s přírodou, či potřebujete řešit bolesti a zatuhlost těla, ráda Vás uvítá a doporučí vhodnou metodu, cvičení i bilinky. Mezi služby naleznete:

  • Masáže: rekondiční, rehabilitační, relaxační
  • Kraniosakrální terapie
  • Reiki
  • Jízda i cvičení na koni
  • A mnoho dalšího zde...

 

 

Za vodou

 

Koupaliště Březí

Plavecký bazén se skluzavkou, dětské brouzdaliště. Najdete zde také tenisový kurt a hřiště na plážový volejbal. Vstupné: dospělí 35 Kč, děti 2-15 let 25 Kč

Koupaliště Riviéra Mikulov

Areál koupaliště je v blízkosti komunikace Brno - Vídeň, v krásném prostředí s výhledem na Zámek a Svatý kopeček. Návštěvníci mají k dispozici plavecký bazén, rekreační bazén, dojezdový bazén k tobogánu, dětské brouzdaliště, tobogán 54 m a skluzavka 24 m. 

Koupaliště Riviéra

Aqualand Moravia

Provoz tohoto zábavního parku byl zahájen v srupnu 2013. Do Aqualandu Moravia v Pasohlávkách dojedete autem z Brna za pouhých 20 minut. Můžete se těšit na super vodní atrakce, 9 typů saun a vodní plochu více než 3000 m2 obsahující vodu z termálního vrtu.

Aqualand Moravia

Rakouské termální lázně Laa

Termální lázně Laa jsou vzdáleny 1 hodiny jízdy autem od Brna a nabízí celoroční koupání. Nachází se zde vnitřní i venkovní termální bazén s vířivkami a vodopády, a venkovní bazén. Děti zde najdou vnitřní i venkovní brouzdaliště, velké pískoviště i dětský koutek. Dále se zde nachází 90 metrový tobogán, relaxační místnosti a saunový svět.

 Lázně Laa

 

Za přírodou

 

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Pálava, vyhlášená v roce 1976 na území o rozloze 83 km² zahrnujícím hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a sníženinu jižně od něj až po státní hranici s Rakouskem. CHKO Pálava ochraňuje nejcennější biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí, lesostepí, teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Lesní komplex Milovického lesa tvoří teplomilné doubravy a panonské dubohabřiny se dvěma oborami pro chov zvěře. V roce 1986, tedy 10 let po vyhlášení chráněné krajinné oblasti, byla dekretem UNESCO Programu člověk a biosféra vyhlášena Biosférická rezervace Pálava

 

Pavlovské vrchy

Vápencové pohoří s nejvyšším vrcholem Děvín (549 m n. m.) a siluetami zřícenin hradů Dívčí hrady a Sirotčí hrádek. Na území Pavlovských vrchů se nachází několik přírodních rezervací ochraňujících zdejší velmi cenné území. O tom že je tato oblast obývána desítky tisíc let, svědčí mnoho archeologických nálezů.

Milovický les

Jedná se o rozlehlý lesní komplex nacházející se mezi obcemi Klentnicí, Milovicemi, Bulhary, osadou Mušlov a městem Mikulov. Nejvyšším bodem je vyvýšenina ve střední části hlavního hřebene s kótou 334,2 m. Prozatím je zde vyhlášena přírodní rezervace Milovická stráň o rozloze 88,35 ha. Nacházejí se zde i dvě rozlehlé obory - Klentnice (400 ha) a Bulhary (1100 ha), v nichž se chová trofejní jelení, daňčí a muflonní zvěř.

Podpálavské luhy

Za vznikem unikátních podpálavských luhů na dolních tocích Moravy a Dyje stojí středověká ekologická katastrofa: velkoplošné mýcení lesů Vysočiny. Jež uvolnilo obrovský objem zeminy, kterou řeky spláchly do oblasti jižní Moravy, to způsobovalo časté záplavy a řeky si začaly razit vlastní jiné cesty.Tím vznikla tzv. vnitrozemská delta, kterou lidé ještě obohatili o soustavu důmyslných kanálů a rybníků.

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Rezervace o rozloze 380,76 ha zaujímá severní část Pavlovských vrchů s vrcholy Děvín (554,4 m n. m.) a Kotel (483 m n. m.) mezi nimiž leží sníženina Soutěska. Rozkládá se na katastrálních územích obcí Pavlov, Horní Věstonice, Perná a Klentnice. Žije zde řada vzácných rostlin a živočichů.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.Biosférická rezervace UNESCO spojuje jedinečné zázraky přírody: vápencové skály chráněné krajinné oblasti Pálava, lužní lesy na soutoku řek Dyje a Moravy a kulturně komponovanou krajinu Lednicko-valtického areálu.

Řeka Dyje

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km. lévá se do Moravy jako její nejdelší přítok.

 

 

Za památkami

 

Oblast Pálavy zřejmě nejvíce po celém světě proslavil nález Věstonické venuše pocházející z dob lovců mamutů. Po vzniku českého státu tady, na pomezí s Rakouskem, vyrostlo několik strážních hradů a pevností. Dnes můžeme jejich pozůstatky vidět na Děvíně (Děvičky) nebo na Stolové hoře (Sirotčí hrádek). Hrad v Mikulově potkal poněkud odlišný osud. V průběhu staletí pod ním vyrostlo město, hrad se proměnil v pohodlný zámek.

 

Historické město Mikulov

Mikulov založil ve 13. století Přemysl Otakar I. a nedlouho potom přešlo vlastnictví Mikulova do rukou Lichtenštejnů. Ve století 15. se ve městě usadili židé, kteří významně ovlivnili historii a architekturu regionu. Působil zde i legendární stvořitel Golema – Rabi Löw. Dominantou Mikulova je Mikulova je barokní zámek stojící na výrazném skalním útesu. Další zajímavostí je židovský hřbitov s nejnavštěvovanější částí - rabínský vršek s náhrobky mikulovských a moravských zemských rabínů.

Svatý kopeček

Nejstarší poutní místo v České republice je jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova. Původní název toho kopce nacházejícího se vv výšce 363 m n. m., Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána jež vybudoval František z Dietrichstein poté, co Mikulov roku 1622 zasájla rozsáhlá morovou epidemie. Od roku 1992 je Svatý kopeček vyhlášen přírodní rezervací.Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kostelu sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Lednicko - Valtický areál

Lednicko-valtický areál je zapsaná na seznam památek UNESCO. Na celkové ploše téměř 300 km² si můžete prohlédnout např. 23 metrů vysoký Obelisk, připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem, dále pak Janův hrad, Minaret či Lovecký zámeček, který dříve sloužil jako myslivna. Břehy Lednických rybníků zdobí hned několik panských staveb, jako např. Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Hraniční zámeček či Nový dvůr. Asi na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi se nachází kaple Svatého Huberta. Nedaleko Valtic najdete např. Chrám Tří Grácií se známou sochou tří žen, zámeček Belveder, zámeček Lány, Kolonádu na Reistně a Rendez-vous.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady

Zřícenina gotického královského hradu Děvičky (rovněž Dívčí hrady) je jednou z výrazných dominant Pálavských vrchů. Hrad se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi 1 km od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Z otvorů po oknech a po střílnách je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice. Před hradem stojí tři skalní útesy. Jsou to podle pověsti zkamenělé dívky, dle toho se hrad jmenuje.

Sirotčí hrádek

Tento hrad dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.Nevelký hrad má velmi zajímavou dvoudílnou dispozici. Dominantnější podobu má hrad od západu, kde jakoby vyrůstal z vysokých a štíhlých vápencových skal. Jižní, známější část hradu, je přístupná od jihovýchodu, kde se dodnes na jižní stěně zachoval vstupní přístavek.

Zřícenina Kozí hrádek

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.nes je Kozí hrádek využíván jako odpočinkové místo a rozhledna s krásným výhledem na historické jádro Mikulova a jeho okolí s dominantními Pálavskými vrchy. Kozí hrádek je přístupný po červené turistické stezce a prohlídka je zde možná pouze tehdy, vlaje-li na hrádku vlajka.

Všechny sušenky?

Aby Penzion Dolní Dunajovice fungoval, jak má ...

Soubory cookies a podobné technologie nám pomáhají zlepšovat užívání našeho webu, vylepšovat ho a vyvíjet pro Vás další služby. Díky nim také poznáme Vaše preference a snadněji Vám zobrazíme přesně to, co hledáte. Pokud přijmete všechny cookies, umožníte nám, abychom je využívali pro všechny zmíněné účely. Můžete si ale také zvolit své vlastní nastavení aneb proti gustu žádný dišputát. Vaše volba bude platit pro web www.penziondolnidunajovice.cz a jeho subdomény. Pokud budete chtít svoje nastavení v budoucnu změnit, tak v patičce naleznete záložku "Nastavení cookies“.

Jakou chcete sušenku?

Penzion Dolní Dunajovice podle Vaší chuti.

Na této stránce můžete nastavit souhlas pro jednotlivé účely generování a využívání souborů cookies.

Nastavení souborů cookies

  • Zajišťují, že naše stránky fungují správně a bezpečně na všech zařízeních.

  • Díky nim lépe poznáme, co Vás zajímá, a nebudeme Vás obtěžovat informacemi, které nepotřebujete. Zároveň díky nim můžeme neustále vylepšovat naš web a služby ku Vaší spokojenosti.

  • Tyto cookies nám pomáhají, abychom Vám ukazovali na internetu takovou reklamu, která by se Vám mohla líbit a bude pro Vás užitečná.